Атестація докторів філософії з 1 січня 2024 року
ПОРЯДОК ПРОХОДЖЕННЯ ДОКУМЕНТІВ
У КИЇВСЬКОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ
ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
ЯКІ ПОДАЮТЬСЯ НА ЗДОБУТТЯ СТУПЕНЯ
ДОКТОРА ФІЛОСОФІЇ
Загальна частина
Цей Порядок регулює процедуру атестації докторів філософії у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, регламентуючи процес проходження документів, які подаються на здобуття ступеня доктора філософії відповідно до Закону України «Про вищу освіту» від 01 липня 2014 р. № 1556-VII, згідно з вимогами «Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у закладах вищої освіти (наукових установах)», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 р. № 261 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 19 травня 2023 р. №502) (далі – Постанова 261), «Порядку присудження ступеня доктора філософії та скасування рішення разової спеціалізованої вченої ради закладу вищої освіти, наукової установи про присудження ступеня доктора філософії», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2022 р. № 44 (далі – Постанова 44)
1. Вимоги до рівня наукової кваліфікації здобувача і підготовки дисертації
1.1. Довідка про виконання здобувачем освітньо-наукової програми затвердженого зразка оформлюється та видається Відділом аспірантури профільного факультету/ ННІ після узгодження з відповідальним працівником Науково-консультаційного центру. З метою перевірки та узгодження заповнена форма (зразок 1) надсилається на електронну адресу Науково-консультаційного центру: nkz_dovidka@ukr.net.
1.2. Висновок наукового керівника (керівників) з оцінкою роботи здобувача у процесі підготовки ним дисертації та виконання індивідуального плану наукової роботи та індивідуального навчального плану засвідчує ступінь готовності дисертації аспіранта (ад’юнкта) до захисту. Висновок завіряється печаткою факультету/ ННІ з обов’язковим проставленням дати (здобувачеві видається висновок наукового керівника в 1 примірнику).
1.3. Дисертація на правах рукопису має бути оформлена відповідно до чинних вимог МОН України державною або англійською мовою (Наказ МОН України від 12.01.2017 № 40 «Про затвердження Вимог до оформлення дисертації» – https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0155-17#Text ).
Дисертація на здобуття ступеня доктора філософії повинна мати обсяг основного тексту 4,5-7, а для суспільних і гуманітарних наук – 6,5-9 авторських аркушів, оформлених відповідно до вимог, установлених МОН.
1.4. Основні наукові результати дисертації повинні бути висвітлені не менше ніж у трьох наукових публікаціях, які розкривають основний зміст дисертації, до яких зараховуються:
1) статті у наукових виданнях, включених на дату опублікування до переліку наукових фахових видань України. Якщо число співавторів у такій статті (разом зі здобувачем) становить більше двох осіб, така стаття прирівнюється до 0,5 публікації (крім публікацій, визначених підпунктом 2 цього пункту);
2) статті у періодичних наукових виданнях, проіндексованих у базах даних Web of Science Core Collection та/або Scopus (крім видань держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором);
3) не більше одного патенту на винахід, що пройшов кваліфікаційну експертизу та безпосередньо стосується наукових результатів дисертації, що прирівнюється до однієї наукової публікації;
4) одноосібні монографії, що рекомендовані до друку вченими радами закладів та пройшли рецензування, крім одноосібних монографій, виданих у державі, визнаній Верховною Радою України державою-агресором. До одноосібних монографій прирівнюються одноосібні розділи у колективних монографіях за тих же умов.
5) наукові публікації у виданнях, віднесених до першого-третього квартилів (Q 1 - Q 3) відповідно до класифікації SCImago Journal and Country Rank або Journal Citation Reports; кожна з таких публікацій прирівнюється до двох публікацій, які зараховуються відповідно до абзацу першого цього пункту.
1.5. Дисертація приймається до попередньої експертизи за умови дотримання здобувачем академічної доброчесності. Для технічної перевірки дисертації за допомогою системи Unichek здобувач пише заяву (зразок 2) та разом з електронним примірником дисертації надсилає на e-mail: office.nkcentr@knu.ua
Після технічної перевірки експерт, який призначається факультетом/ННІ, здійснює науково-технічну експертизу та готує довідку про оригінальність дисертації здобувача (зразок 3).
2. Проведення попередньої експертизи кваліфікаційної наукової роботи
2.1. Здобувач звертається до декана факультету/ директора ННІ з письмовою заявою (зразок 4) щодо отримання висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації. Декан факультету/ директор ННІ визначає профільну кафедру (кафедри) для проведення публічної презентації здобувачем наукових результатів дисертації та її обговорення. До заяви здобувач додає такі документи:
1) дисертація в друкованому (1примірник) та електронному вигляді;
2) наукові публікації (або їх копії);
3) Довідка про виконання освітньо-наукової програми (1примірник);
4) Висновок наукового керівника (керівників) (1 примірник);
5) Довідка про оригінальність дисертації здобувача (1 примірник).
2.2. Завідувач профільної кафедри призначає рецензентів з числа науково-педагогічних співробітників кафедри та/ або запрошених фахівців інших кафедр (які в подальшому можуть бути рекомендовані також і до складу разової спеціалізованої вченої ради). Рецензенти розглядають дисертацію та наукові публікації здобувача та доповідають про результати, беруть безпосередню участь у обговоренні представленої дисертації на засіданні кафедри (міжкафедральному семінарі). Попередня експертиза дисертації проводиться не пізніше ніж через місяць з дня надходження заяви здобувача до декана факультету/ директора ННІ (дата фіксується відповідною візою декана факультету/ директора ННІ)
2.3. Головуючим на засіданні кафедри може бути: завідувач профільної кафедри, заступник декана факультету/ директора ННІ, декан факультету/ директор ННІ. Науковий керівник здобувача не може бути головуючим на засіданні кафедри.
2.4. За результатами обговорення та проведення публічної презентації здобувачем наукових результатів дисертації, профільною кафедрою готується Висновок про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації, в якому також зазначається інформація про відповідність дисертації вимогам п. 6 «Порядку», кількість наукових публікацій, повноту опублікування результатів дисертації та особистий внесок здобувача до всіх наукових публікацій, виконаних у співавторстві. Також подаються пропозиції щодо кандидатур до складу разової спеціалізованої вченої ради (далі – разова рада), які оформлюються відповідно до Додатка 1.
2.5. Висновок оформлюється як витяг з протоколу засідання кафедри (міжкафедрального семінару), підписується головуючим на засіданні кафедри (міжкафедрального семінару) – завідувачем кафедри, візується деканом факультету/ директором ННІ. Висновок надається здобувачеві не пізніше ніж протягом двох тижнів з дня проведення презентації на засіданні кафедри (зразок 5).
2.6. Висновок та відомості про персональний склад разової ради, оформлені за формою Додатка 1, перевіряються Вченим секретарем НДЧ.
3. Утворення разової спеціалізованої вченої ради
3.1. Здобувач подає заяву на ім’я голови вченої ради факультету/ ННІ щодо утворення разової ради для проведення захисту дисертації за наявності позитивного висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації – не пізніше ніж протягом двох тижнів з дня отримання висновку (зразок 6).
До заяви здобувач додає такі документи:
1) дисертація в друкованому (1примірник) та електронному вигляді.
2) наукові публікації (або їх копії).
3) Довідка про виконання освітньо-наукової програми (1примірник).
4) Висновок наукового керівника/ керівників (1 примірник).
5) Висновок про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації (1 примірник).
6) Висновок про науково-технічну експертизу дисертації щодо дотримання здобувачем академічної доброчесності.
3.2. Вчена рада не пізніше двох місяців з дня отримання заяви здобувача утворює разову раду у складі п’яти осіб* – голови разової ради, двох рецензентів та двох офіційних опонентів. (зразок 7)
*У разі відсутності можливості призначити двох рецензентів з урахуванням вимог Постанови 44, разова рада утворюється у складі голови ради, одного рецензента та трьох офіційних опонентів.
3.3. Вчені, які пропонуються до складу разової ради, повинні мати не менше трьох наукових публікацій за тематикою дослідження здобувача, опублікованих упродовж останніх п’яти років до дати утворення разової ради та після присудження вченому ступеня доктора філософії (кандидата наук) відповідно до вимог п.14 «Порядку».
3.4. Ступінь доктора наук у складі Ради повинен мати щонайменше один вчений – голова ради, рецензенти та опоненти можуть бути як докторами філософії (кандидатами наук), так і докторами наук.
4. Оприлюднення інформації про утворення разової спеціалізованої вченої ради
4.1. Перелік документів, які подає здобувач вченому секретарю НДЧ (документи приймаються в картонній папці на зав'язках):
- Заява, написана від руки на ім’я проректора з наукової роботи про прийняття до розгляду у разову спеціалізовану вчену раду (зразок 8).
- Довідка про виконання освітньо-наукової програми (зразок 1).
- Висновок наукового керівника/ керівників (1 примірник).
- Довідка про перевірку дисертації на академічну доброчесність (зразoк 3).
- Заява на ім’я декана факультету/директора ННІ щодо отримання висновку про наукову новизну (зразoк 4).
- Висновок про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації (1 примірник) зі слайдами та Додаток 1 (Відомості про членів разової спеціалізованої вченої ради) (див. приклад заповнення Відомості )
- Заява на ім’я голови вченої ради факультету/ ННІ щодо утворення разової ради для проведення захисту дисертації (зразок 6).
- Витяг з протоколу засідання Вченої ради факультету/ ННІ щодо утворення разової ради для проведення захисту дисертації (зразок 7).
- Анкета здобувача у форматі PDF з особистим підписом для замовлення диплома доктора філософії в базі ЄДЕБО (зразок 10)
- Ксерокопія першої сторінки паспорта громадянина України та закордонного паспорта.
- Копія диплома про вищу освіту.
- Копія свідоцтва про зміну імені (у разі потреби).
- примірник прошитої Дисертації підписаний та завірений на факультеті/інституті (обов'язково потрібно прошити файлик в кінці дисертації) та електронному вигляді у форматі PDF/A (потрібно обов'язково конвертувати з pdf в PDF/A) завірена електронним підписом здобувача (див.інструкцію).
- Примірник заповненого та підписаного Ліцензійного договору.
- Копії наукових публікацій, у яких висвітлено наукові результати дисертації.
- Витяг з наказу про зарахування до аспірантури.
- Згоди офіційних опонентів, згідно п.15 Постанови № 44 «Порядку присудження ступеня доктора філософії» (зразок 11).
- Заповнена табличка для нарахування коштів опонентам (зразок 12)
4.2. Електронні варіанти документів (анкета здобувача, Витяг з протоколу засідання Вченої ради факультету/ННІ щодо утворення разової ради, додаток 1 та дисертація з електронним підписом, відсканований висновок про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації (з презентацією)) надсилаються після перевірки документів вченим секретарем НДЧ на електронну почту office.nkcentr@knu.ua.
4.3. Вчений секретар НДЧ на підставі рішення вченої ради факультету/ ННІ видає Наказ про утворення разової ради. На момент видачі Наказу забороняється вносити будь-які правки до дисертації.
4.4. Протягом п’яти робочих днів з дати видання наказу про утворення разової ради відповідальний працівник Науково-консультаційного центру:
4.4.1. Оприлюднює на офіційному веб-сайті https://scc.knu.ua/:
- електронну копію дисертації у форматі PDF/A з текстовим шаром з накладенням електронного підпису здобувача, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису (з використанням кваліфікованої електронної позначки часу);
- висновок про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів дисертації;
- інформацію про склад разової ради та посилання на сторінку веб-сайту https://scc.knu.ua/, де буде здійснюватися трансляція захисту дисертації здобувача.
4.4.2. Вносить інформацію про утворення разової ради до Інформаційної системи Національного агентства із забезпечення якості освіти (Додаток 1).
4.4.3. Передає друкований примірник дисертації, підписаний здобувачем, до наукової бібліотеки імені М.Максимовича, про що отримує відповідну довідку із зазначенням дати.
4.4.4. Подає електронний примірник дисертації до державної наукової установи «Український інститут науково-технічної експертизи та інформації» та до локального репозитарію наукової бібліотеки імені М.Максимовича.
5. Підготовка до захисту дисертації здобувача ступеня доктора філософії
5.1. Протягом 45, але не раніше 30 днів календарних днів з дня оприлюднення інформації про утворення разової ради кожен рецензент подає голові разової ради рецензію, кожен офіційний опонент – відгук. Рецензенти і офіційні опоненти забезпечують об’єктивність підготовлених ними рецензій і відгуків, засвідчують їх власними підписами та відбитками печаток закладів за основним місцем роботи.
5.2. Рецензії та відгуки реєструються в Науково-консультаційному центрі Університету та передаються голові разової ради.
5.3. Голова разової ради відповідає за своєчасність подання рецензій та відгуків офіційних опонентів. У разі неподання рецензії (відгуку) у встановлений строк або подання з порушенням встановленого строку голова ради ініціює перед вченою радою факультету /ННІ питання про зміну відповідного члена ради.
5.4. Протягом трьох робочих днів з дня надходження до разової ради останньої рецензії (відгуку офіційного опонента) разова рада призначає дату, час та місце проведення публічного захисту дисертації.
Дата публічного захисту призначається не раніше ніж через два тижні та не пізніше ніж через чотири тижні з дня надходження останньої рецензії та /або відгуку офіційного опонента.
5.5. Інформація про дату, час, місце проведення публічного захисту дисертації оприлюднюється відповідальним працівником Науково-консультаційного центру на офіційному веб-сайті https://scc.knu.ua/ та вноситься до інформаційної системи Національного агентства із забезпечення якості освіти.
5.6. Електронні копії рецензій (відгуків офіційних опонентів) у форматі PDF/A з текстовим шаром з накладенням електронного підпису рецензента / офіційного опонента, що базуються на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису (з використанням кваліфікованої електронної позначки часу, оприлюднюються на офіційному веб-сайті Університету https://scc.knu.ua/.
6. Проведення публічного захисту дисертації
6.1. Під час проведення публічного захисту дисертації забезпечується трансляція в режимі реального часу на офіційному веб-сайті Університету https://scc.knu.ua/.
6.2. Порядок проведення захисту дисертації регламентований у Додатку 2.
6.3. Разова рада за результатами голосування оформлює рішення про присудження (відмову у присудженні) ступеня доктора філософії, яке підписується головою разової ради та скріплюється відбитком печатки Університету (Зразок 9).
6.4. Невід’ємною частиною рішення є відеозапис трансляції захисту дисертації, на який накладається електронна печатка Університету, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронної печатки.
7. Підготовка документів після захисту дисертації
7.1. Відповідальний працівник Науково-консультаційного центру після прийняття рішення разовою радою про присудження ступеня доктора філософії оприлюднює на офіційному веб-сайті Університету https://scc.knu.ua/:
7.1.1. Протягом трьох робочих днів – рішення разової ради, відеозапис трансляції захисту дисертації.
7.1.2. Протягом п’яти робочих днів – інформацію про результати захисту дисертації до інформаційної системи Національного агентства із забезпечення якості освіти.
7.2. Протягом десяти робочих днів з дня видачі диплому:
7.2.1. Копія рішення разової ради, засвідчена головою разової ради, додається до друкованого примірника дисертації, що зберігається в Науковій бібліотеці імені М.Максимовича.
7.2.2. Формується Особова справа доктора філософії, яка зберігається в архіві Університету, відповідно до законодавства.
Перелік документів Особової справи (опис), супровідний лист (зразок), титулка (зразок).
7.3. Відповідальний працівник Науково-консультаційного центру вносить інформацію до УкрІНТЕІ (реєструє ОКД).
8. Присудження ступеня доктора філософії та видача диплома
8.1. Вчений секретар НДЧ на підставі рішення разової ради про присудження ступеня доктора філософії не раніше ніж через 15 та не пізніше ніж через 30 календарних днів з дня захисту готує та видає наказ про видачу здобувачеві диплома доктора філософії та додатка до нього європейського зразка.
8.2. Рішення разової ради про присудження ступеня доктора філософії набирає чинності з дати набрання чинності наказом Університету про видачу диплома доктора філософії.
8.3. Диплом доктора філософії оформлюється за формою, затвердженою МОН України, опис бланку диплома затверджений Вченою радою Університету 03.02.2020, протокол №7, видається Науковою частиною Університету.