Підготовка та подання документів на доктора наук за Постановою № 1197 від 17.11.2021р.
ПОРЯДОК ПРОХОДЖЕННЯ ДОКУМЕНТІВ
У КИЇВСЬКОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА,
ЯКІ ПОДАЮТЬСЯ НА ЗДОБУТТЯ НАУКОВОГО СТУПЕНЯ
ДОКТОРА НАУК
Загальні положення
Порядок проходження документів у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, які подаються на здобуття наукового ступеня доктора наук (далі – Порядок) регулює процедуру атестації докторів наук у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка (далі – Університет), регламентуючи процес проходження документів, що подаються на здобуття наукового ступеня доктора наук відповідно до Закону України «Про вищу освіту» від 01 липня 2014 р. № 1556-VII, згідно з вимогами Порядку присудження та позбавлення наукового ступеня доктора наук, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2021 р. № 1197, Положення про спеціалізовану вчену раду з присудження наукового ступеня доктора наук, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 13.12.2021 р. № 1359, та вимогами до опублікування результатів дисертацій на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук, затвердженими Наказом Міністерства освіти і науки України від 23.09.2019 № 1220 «Про опублікування результатів дисертацій на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук» (зі змінами внесеними Наказом МОН України від 27.05.2022 № 496).
1. Вимоги до рівня наукової кваліфікації здобувача і підготовки дисертації на здобуття наукового ступеня доктора наук
1.1. Наявність у здобувача ступеня доктора філософії/кандидата наук (після здобуття ступеня доктора філософії/кандидата наук повинно пройти не менше 5 років). Допускається захист раніше 5-річного терміну за рішенням МОН України у разі вагомого особистого внеску здобувача у забезпечення розвитку відповідної галузі науки, що стосується наукових результатів докторської дисертації.
1.2. Наявність опублікованих праць за темою докторської дисертації у фахових вітчизняних і міжнародних рецензованих виданнях, що відповідають кількісно і якісно вимогам Наказу Міністерства освіти і науки України від 23.09.2019 р. № 1220 «Про опублікування результатів дисертацій на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук».
За темою докторської дисертації не зараховуються наукові публікації, опубліковані у виданнях держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором.
1.3. Докторська дисертація може бути виконана у формі рукопису, наукової доповіді.
Дисертація на правах рукопису оформлюється відповідно до вимог, затверджених Наказом МОН України від 12.01.2017 р. № 40 «Про затвердження вимог до оформлення дисертації».
Дисертаційне дослідження у вигляді монографії оформлюється та подається у формі наукової доповіді.
Дисертація у формі наукової доповіді оформлюється відповідно до розділу ІІ Вимог до оформлення дисертації, затверджених Наказом МОН України від 12.01.2017 р. № 40 «Про затвердження вимог до оформлення дисертації». Розділами дисертації є публікації здобувача наукового ступеня – не менше ніж десять публікацій, які розкривають основні наукові результати дисертації, у виданнях, віднесених до першого і другого квартилів (Q1 і Q2) відповідно до класифікації SCImago Journal and Country Rank або Journal Citation Reports.
1.4. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук повинна мати обсяг основного тексту 11-13 авторських аркушів (242-286 сторінок), а для суспільних і гуманітарних наук – 15-17 авторських аркушів (330-374 сторінок), оформлених відповідно до вимог МОН України (Авторський аркуш – умовна одиниця вимірювання обсягу текстової інформації, що використовується у видавничій справі і є основою для обліку праці автора, укладача, рецензента та ін. Один авторський аркуш дорівнює 40 000 друкованих знаків, враховуючи цифри, розділові знаки, пробіли. Обсягом авторського аркуша можна вважати 22 сторінки друкованого тексту за умови приблизно 1800 знаків на сторінці).
1.5. Докторська дисертація (незалежно від форми представлення) супроводжується окремим рефератом обсягом 1-2 авторські аркуші, який подається державною мовою і складається із загальної характеристики докторської дисертації, її основного змісту і висновків, списку наукових публікацій, зарахованих за темою докторської дисертації.
Вимоги до оформлення реферату – Додаток 1.
1.6. Дисертація приймається до розгляду за умови дотримання здобувачем норм академічної доброчесності.
Технічна перевірка дисертації, що подається у формі рукопису або монографії, здійснюється за допомогою системи UNICHECK або іншого ресурсу для перевірки академічних текстів. Після технічної перевірки експерт, призначений факультетом/ННІ, здійснює науково-технічну експертизу та готує відповідний висновок про оригінальність тексту.
Технічна перевірка дисертації у формі наукової доповіді, розділами якої є публікації у виданнях Q1 і Q2, не здійснюється.
Здобувач засвідчує власним підписом на титульній сторінці докторської дисертації, що подані до захисту наукові положення є його власним напрацюванням і всі використані ідеї, наукові результати, цитати супроводжуються належними посиланнями на їх авторів та джерела опублікування.
1.7. Науковий консультант здобувача, підготовка якого здійснювалася у докторантурі Університету, готує висновок щодо докторської дисертації (у двох примірниках, протягом місяця з моменту виконання здобувачем відповідної наукової програми).
У разі відмови наукового консультанта надати висновок здобувач, підготовка якого здійснювалася у докторантурі Університету, звертається з письмовою заявою до вченої ради відповідного структурного підрозділу про надання висновку факультету/ННІ щодо його докторської дисертації.
1.8. У разі самостійної підготовки здобувачем докторської дисертації науковий консультант не призначається (висновок наукового консультанта не надається).
2. Проведення попередньої експертизи докторської дисертації
2.1. Здобувач, підготовка якого здійснювалася у докторантурі Університету, а також здобувач, який підготував дисертацію самостійно і є науковим або науково-педагогічним працівником Університету, звертається з письмовою заявою (Зразок 1а) до голови вченої ради відповідного факультету/ННІ про проведення попередньої експертизи докторської дисертації та надання висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів докторської дисертації.
Здобувач, підготовка якого здійснювалася в докторантурі іншого ЗВО/наукової установи, а також здобувач, який не проходив підготовку в докторантурі, а самостійно підготував докторську дисертацію (і не є працівником Університету), звертається з письмовою заявою (Зразок 1б) на ім’я голови Вченої ради Університету про проведення попередньої експертизи його докторської дисертації та надання висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення її результатів (а у випадку самостійної підготовки – також і затвердження теми докторської дисертації).
Заява зовнішнього здобувача розглядається за умови, що в Університеті відкрита докторантура та спеціалізована вчена рада з відповідної наукової спеціальності.
2.2. Заява здобувача з візою голови вченої ради факультету/ННІ передається до профільної кафедри (визначеної головою вченої ради підрозділу для проведення попередньої експертизи докторської дисертації).
2.3. На підставі рішення профільної кафедри завідувач кафедри подає пропозиції вченій раді факультету/ННІ щодо призначення трьох рецензентів з числа наукових, науково-педагогічних працівників кафедри та/або запрошених фахівців з інших кафедр Університету (додаткові кваліфікаційні вимоги до наукового здобутку рецензента чинним Порядком присудження не передбачено).
Рецензентом не може бути призначено близьких осіб здобувача, наукового консультанта та його близьких осіб, а також співавтора будь-якої наукової публікації здобувача.
2.4. Вчена рада факультету/ННІ затверджує кандидатури рецензентів і надає здобувачу витяг з протоколу засідання з відповідним рішенням (Зразок 2).
2.5. Рецензенти розглядають докторську дисертацію та наукові публікації, що містять основні результати дослідження, та готують проєкт Висновку про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів докторської дисертації.
2.6. На фаховому семінарі (засідання профільної кафедри або міжкафедральний семінар) проводиться апробація (публічне представлення) здобувачем докторської дисертації. За результатами обговорення рецензенти готують висновок про наукову новизну, теоретичне та практичне значення дослідження. У випадку негативної рецензії одного з рецензентів висновок не надається.
2.7. Попередня експертиза докторської дисертації проводиться протягом трьох місяців з дня надходження на ім’я голови вченої ради факультету/ННІ письмової заяви здобувача про проведення такої експертизи.
2.8. Здобувачеві надається Висновок про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів докторської дисертації у двох примірниках, який оформлюється за встановленим зразком (Зразок 3).
2.9. Оформлення Висновку рецензентами та його затвердження проректором з наукової роботи здійснюється протягом одного місяця з дня проведення фахового семінару (рекомендації кафедрою дисертаційного дослідження до захисту).
Висновок є чинним упродовж одного календарного року з дати його затвердження проректором з наукової роботи.
3. Подання документів до спеціалізованої вченої ради з присудження наукового ступеня доктора наук (далі – докторська рада) для проведення попереднього розгляду
3.1. Здобувач подає до вченого секретаря НДЧ Університету такі документи:
1) Заява на ім’я проректора з наукової роботи про прийняття дисертації до розгляду, в якій необхідно зазначити, чи вперше захищається ця дисертація (Зразок 4).
*Примітка: на заяві вчений секретар НДЧ Університету зазначає інформацію про наявність дисертаційної роботи, опублікованих основних результатів відповідно до вимог МОН України та супровідних документів, передбачених чинним законодавством для здобувачів наукового ступеня доктора наук; після візи проректора з наукової роботи голова докторської ради наносить на заяву здобувача відповідну резолюцію про прийняття дисертації до розгляду, проставляє дату прийняття документів до розгляду та свій підпис.
2) Ксерокопія першої сторінки паспорта здобувача (2 примірники).
3) Особова картка з відомостями станом на час подання документів до докторської ради, з фотокарткою за встановленою формою. Трудова діяльність засвідчується підписом працівника кадрової служби за останнім (основним) місцем роботи.
4) Копія диплома магістра (спеціаліста) (2 примірники).
У разі, якщо документ про вищу освіту виданий закладом освіти іноземної держави, додатково надаються переклад документа українською мовою, засвідчений нотаріально, та копія свідоцтва про визнання іноземного документа про освіту, виданої МОН України (2 примірники).
Копія документа про навчання та/або стажування за кордоном (у разі підготовки дисертації на матеріалі іншої держави) (за наявності).
Копія свідоцтва про зміну імені (2 примірники) (у разі зміни здобувачем імені).
5) Витяг з наказу про зарахування до докторантури (за наявності) або іншого документа, що засвідчує початок підготовки здобувача.
6) Копія диплома про ступінь доктора філософії (кандидата наук) або копія свідоцтва про визнання наукового ступеня, виданого МОН України (2 примірники).
У разі, якщо документ про науковий ступінь виданий уповноваженим органом іноземної держави, з якою підписана міжнародна угода про взаємовизнання документів про наукові ступені, і легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними угодами та конвенціями, додатково подають переклад документа українською мовою, нотаріально засвідчений (для іноземців).
7) Висновок наукового консультанта (структурного підрозділу).
8) Висновок про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів докторської дисертації, виданий закладом вищої освіти (науковою установою), де здійснювалася підготовка або до якої був прикріплений здобувач (2 примірники).
9) Висновок науково-технічної експертизи щодо оригінальності тексту дисертації (на підставі звіту про результати технічної перевірки дисертації, відповідно до п.1.6. цього Порядку).
3.2. До супровідних документів додаються:
1) Паперовий примірник реферату докторської дисертації, підписаний автором.
2) Дисертація, оформлена згідно зі встановленими вимогами, переплетена і підписана автором, необхідна для передавання на зберігання до Наукової бібліотеки імені М.Максимовича (1 примірник друкований, 1 електронний).
3) Наукові публікації здобувача, які розкривають основний зміст дисертації здобувача, або їх копії, перераховані в рефераті (у випадку подання копій наукових публікацій – із зазначенням точних і повних вихідних даних відповідних видань).
4) Примірник захищеної дисертації доктора філософії (кандидата наук).
3.3. Оригінали документів, копії яких подаються до докторської ради відповідно до цього переліку, пред’являються у докторську раду і після прийняття заяви повертаються здобувачу.
Збір та обробка персональних даних здійснюються відповідно до вимог Закону України «Про захист персональних даних».
3.4. Докторська рада приймає до попереднього розгляду докторську дисертацію не раніше ніж через місяць з дня оприлюднення наукових видань, у яких опубліковано праці здобувача, що відображають основні результати докторської дисертації.
3.5. Для попереднього розгляду дисертації докторська рада призначає комісію у складі не менше трьох осіб, які є членами докторської ради за відповідною спеціальністю (Зразок 5).
3.6. За результатами попереднього розгляду матеріалів комісія готує висновок про науковий рівень докторської дисертації, наявність наукової новизни, відповідність докторської дисертації профілю докторської ради, відповідність паспорту наукової спеціальності, про кількість і обсяг наукових публікацій та про повноту опублікованих матеріалів докторської дисертації, апробацію результатів дослідження, наявність або відсутність у докторській дисертації та наукових працях, які розкривають її результати, академічного плагіату, фабрикації, фальсифікації, а також надає пропозиції щодо призначення опонентів (Зразок 6).
3.7. Попередній розгляд докторської дисертації комісією не повинен тривати більше трьох місяців з дня прийняття дисертації до розгляду спеціалізованою вченою радою (дата надходження дисертації фіксується у відповідній резолюції голови докторської ради на заяві здобувача з п.1) підпункту 3.1.).
3.8. Докторська рада, у разі позитивного висновку комісії, приймає рішення про прийняття докторської дисертації до захисту, призначає трьох опонентів, відповідно до вимог, визначених п.15 «Порядку присудження та позбавлення наукового ступеня доктора наук» та з урахуванням таких критеріїв п.6 розділу ІІ «Положення про спеціалізовану вчену раду з присудження наукового ступеня доктора наук», згідно з якими опонентами можуть бути «компетентні вчені з відповідної спеціальності, які мають:
- науковий ступінь доктора наук та проводять наукові дослідження з одержанням наукових, науково-технічних (прикладних) результатів зі спеціальності, за якою підготовлено докторську дисертацію;
- період роботи на посадах наукових та/або науково-педагогічних працівників не менше п’яти років;
- наукові публікації з відповідної спеціальності, серед яких не менше трьох публікацій за останні п’ять років, проіндексованих у базах даних Web of Science Core Collection та/або Scopus. До однієї публікації, проіндексованої у базах даних Web of Science Core Collection та/або Scopus, прирівнюється дві публікації за останні три роки у виданнях, що включені до категорії «Б» Переліку наукових фахових видань України, або одна одноосібна монографія (два розділи у колективних монографіях), виданих за останні п’ять років».
Лише один із трьох призначених опонентів може бути членом докторської ради, в якій буде проводитися захист, чи штатним працівником Університету.
Опонентами не можуть бути:
- голови, заступники голів і вчені секретарі докторських рад, в яких проводитиметься захист;
- наукові консультанти;
- співавтори опублікованих праць здобувача, зарахованих за темою докторської дисертації здобувача;
- керівники закладів вищої освіти (наукових установ) та їх заступники за основним місцем роботи здобувача або за місцем виконання докторської дисертації, або за місцем її захисту;
- співробітники закладу вищої освіти (наукової установи), в якому (якій) виконувалася докторська дисертація, де працює здобувач, або де проводилися науково-дослідні роботи, щодо яких здобувач є замовником або виконавцем (співвиконавцем), на час їх виконання;
- члени атестаційної колегії МОН;
- члени експертних рад з питань атестації наукових кадрів.
В окремих випадках опонентами можуть також призначатися:
- іноземні вчені (Dr.Habil, Full professor), які відповідають вище зазначеним у цьому пункті вимогам;
- за виняткових обставин, за погодженням з МОН – члени експертних рад МОН з питань атестації наукових кадрів.
Кількість опонувань однією особою протягом одного календарного року не може перевищувати 5 докторських дисертацій.
3.9. Докторська рада інформує (шляхом надсилання електронного примірника реферату докторської дисертації) про прийняття дисертації до захисту заклади вищої освіти (наукові установи), визначені докторською радою як провідні з напряму, з якого підготовлено докторську дисертацію, а також провідних вчених з визначеного напряму.
3.10. Після прийняття дисертації до захисту здобувач подає до вченого секретаря НДЧ такі документи:
1) висновок комісії спеціалізованої вченої ради (зразок 6, 2 примірники);
2) повідомлення про захист дисертації на здобуття наукового ступеня (зразок 7, 2 примірники);
3) витяг з протоколу спеціалізованої вченої ради про прийняття до захисту (зразок 8, 2 примірники);
4) відомості про офіційних опонентів (зразок 9, 2 примірники).
3.11. Відповідальна особа Науково-консультаційного центру не пізніше ніж через тиждень надсилає до МОН України повідомлення про прийняття докторської дисертації до захисту і призначення опонентів.
3.12. Повідомлення про захист дисертації здобувача розміщується на офіційному веб-сайті МОН України третього робочого дня наступного місяця.
4. Присудження докторською радою наукового ступеня доктора наук
4.1. Захист докторської дисертації проводиться не раніше ніж через місяць та не пізніше ніж через три місяці після розміщення на офіційному вебсайті МОН України повідомлення про захист.
4.2. Після виходу повідомлення, голова ради визначає дату проведення захисту докторської дисертації, про що наукова громадськість інформується протягом трьох робочих днів шляхом розміщення відповідної інформації відповідальним працівником Науково-консультаційного центру на офіційному вебсайті Університету http://scc.knu.ua/
4.3. Відповідальний працівник Науково-консультаційного центру не пізніше ніж за десять робочих днів до дати захисту дисертації розміщує в електронній формі на офіційному веб-сайті Університету http://scc.knu.ua/ у розділі, в якому міститься інформація про діяльність рад:
1) примірник докторської дисертації (із забезпеченням відкритих форматів текстових даних) (крім монографії);
2) реферат докторської дисертації;
3) висновок про наукову новизну, теоретичне та практичне значення результатів докторської дисертації;
4) відгуки опонентів;
5) облікову картку дисертації за встановленою формою (Український інститут науково-технічної експертизи та інформації).
4.4. Засідання докторської ради проводиться відповідно до вимог розділу IV Положення про спеціалізовану вчену раду з присудження наукового ступеня доктора наук.
4.5. Публічний захист докторської дисертації проводиться на засіданні докторської ради, під час якого забезпечується трансляція в режимі реального часу на офіційному вебсайті Університету http://scc.knu.ua/. Трансляцію захисту забезпечує відповідальний працівник Науково-консультаційного центру.
4.6. Відеозапис такого засідання ради оприлюднюється на офіційному вебсайті Університету http://scc.knu.ua/ не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати проведення засідання та зберігається на цьому вебресурсі не менше шести місяців з дати набрання чинності наказом МОН України про затвердження рішення докторської ради про присудження наукового ступеня доктора наук та видачу здобувачу диплома доктора наук.
5. Оформлення документів після захисту дисертації
5.1. Докторська рада оформлює протягом 15 робочих днів рішення про присудження наукового ступеня доктора наук (у двох примірниках).
5.2. Рішення докторської ради щодо присудження наукового ступеня доктора наук та один примірник дисертації передаються на постійне зберігання до Наукової бібліотеки імені М.Максимовича.
5.3. Перший примірник атестаційної справи здобувача (перелік згідно з Додатком 4 до Положення про спеціалізовану вчену раду з присудження наукового ступеня доктора наук (пункт 7 розділу IV)) формується та зберігається в архіві Університету впродовж десяти років з дати набрання чинності наказом МОН України про затвердження рішення докторської ради про присудження наукового ступеня доктора наук та видачу диплома доктора наук.
5.4. Другий примірник атестаційної справи (перелік згідно з Додатком 5 до Положення про спеціалізовану вчену раду з присудження наукового ступеня доктора наук (пункт 7 розділу IV)) надсилається до МОН України протягом місяця з дня захисту докторської дисертації відповідальним працівником Науково-консультаційного центру Університету.
6. Фінансове забезпечення атестації здобувача ступеня доктора наук
6.1. Видатки, пов’язані з проведенням атестації здобувача наукового ступеня доктора наук, в тому числі з оплатою роботи рецензентів, членів комісії докторської ради з попереднього розгляду та офіційних опонентів, здійснюються:
- за рахунок коштів державного бюджету та джерел, не заборонених законодавством – для здобувачів, підготовка яких здійснюється (здійснювалася) в докторантурі Університету за державним замовленням (на бюджетній основі);
- за рахунок коштів юридичних чи фізичних осіб або такого здобувача – для здобувачів, які виконали дисертацію самостійно або навчалися в докторантурі інших ЗВО/наукових установ, здобувачів інших ЗВО/наукових установ тощо.
6.2. Оплата праці рецензентів, згідно з абзацом 12 п.11 Порядку присудження, здійснюється відповідно до законодавства, що регулює норми оплати праці експертів, які залучаються для проведення державної наукової та науково-технічної експертизи.
6.3. Оплата праці членів комісії докторської ради з попереднього розгляду докторської дисертації та опонентів, згідно з абзацом 6 п. 21 Порядку присудження, здійснюється відповідно до законодавства, що регулює норми оплати праці експертів, які залучаються для проведення державної наукової та науково-технічної експертизи.
6.4. Відрядження членів докторської ради та опонентів, призначених з інших міст, фінансується відповідно до чинного законодавства, що регулює питання оплати відряджень, зокрема:
- за рахунок коштів державного бюджету та джерел, не заборонених законодавством – для здобувачів, підготовка яких здійснюється (здійснювалася) в докторантурі Університету за державним замовленням (на бюджетній основі);
- за рахунок коштів юридичних чи фізичних осіб або такого здобувача – для здобувачів, які виконали дисертацію самостійно або навчалися в докторантурі інших ЗВО/наукових установ, здобувачів інших ЗВО/наукових установ тощо.
6.5. Університет відповідно до плану підготовки докторів наук на умовах контракту передбачає в своєму кошторисі видатки, пов’язані з проведенням атестації здобувачів наукового ступеня доктора наук.
6.6. Супровід діяльності докторських рад здійснює Науково-консультаційний центр Університету.
6.7. Університет може надавати здобувачам додаткові (не передбачені контрактом) платні послуги відповідно до п.11 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися закладам освіти, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної і комунальної форми власності» від 27 серпня 2010 р. №796 (зі змінами).